Po viešojoje erdvėje pasirodžiusių raginimų penktadienį visame pasaulyje pulti žydų tautybės žmones, Lietuvoje indikacijų apie kylantį pavojų nėra, sako policijos atstovas.
„Šiandien visuose objektuose bus daug daugiau pareigūnų ir tikrai yra sudėlioti ir planai, kaip tai daryti. Taip pat mes, aišku, ypatingai sekame ir viešąją erdvę, socialinius tinklus, stebime, ar nėra kažkokių indikacijų, kad kiltų kažkoks pavojus Lietuvoje gyvenantiems žydams. Tai kol kas tokių indikacijų nėra“, – LRT radijui sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Policija ragina žmones, pastebėjusius įtartiną elgesį ar veiklą aplink žydų objektus, kreiptis skubiosios pagalbos tarnybų numeriu 112.
„Pareigūnai šiandien ypatingai turi kitokius nurodymus, kitokius instruktažus, kad tikrai atsakingai į tai ir operatyviai reaguoti, tai tikrai, aš manau, kartu su visuomene ir su bendruomenėmis žydų tikrai mes galime padaryti, kad tie žmonės čia būtų saugūs“, – kalbėjo policijos atstovas.
Vilniaus Šolomo Aleichemo gimnazijos direktorė Ruth Reches sakė, jog dėl saugumo pamokos penktadienį vyksta nuotoliu, o nuo pirmadienio mokykloje budės gimnazistų tėvai.
„Vakar tėvų grupė praėjo mokymus su instruktoriumi iš Izraelio ir jie nuo pirmadienio budės, kadangi mes priėmėme sprendimą, kad šiandieną mes mokomės nuotolio, kadangi vis dėlto negalime iki galo užtikrinti mokinių saugumo. Tėvai nėra profesionalai“, – kalbėjo mokyklos vadovė.
R. Reches sakė, jog mokyklos bendruomenė yra labai sunerimusi dėl saugumo ateityje, nes grėsmė po penktadienio neišnyks.
„Mes esame labai sunerimę: gerai, ta diena, penktadienis, praeis, kai yra oficialiai pareikšta, kad yra pogromai prieš žydus, bet kas bus toliau? Karas toliau tęsiasi ir mes labai tikimės aktyvesnės policijos pagalbos: ne tik kelis kartus pravažiuoti pro mokyklą, bet galbūt pastatyti policijos mašiną šalia mokyklos“, – sakė ji.
R. Matonis sakė, jog kol kas tokio sprendimo nėra, tačiau jis galėtų būti priimtas nustačius, jog yra realių grėsmių mokyklos bendruomenei. Tuomet, pasak jo, ten galėtų būti „ne vienas ir ne du automobiliai, kiek reikia“.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog vien Vilniuje yra „iki 10 objektų“, kur yra sustiprintos policijos pajėgos.
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky savo ruožtu teigė, kad apie bendruomenės saugumą reikėtų galvoti prevenciškai, nelaukiant, kol kils pavojus žydų gyvybėms.
Ji pabrėžė, kad žydų bendruomenė savo pajėgomis ir lėšomis saugo sinagogas, bendruomenės pastatą, padeda mokyklai, saugo kapines, tačiau yra vietovių, kur bendruomenės neturi savo pastatų, todėl juos apsaugoti yra „labai sudėtinga“.
„Tuo tarpu Italijoje, Šveicarijoje yra priimtas įstatymas, tenai žmonės, matyt, kitaip galvoja, valdžia – kad nebūtinai palaukti, kol ką nors nudobs ir tada pradėti jį saugoti, o jau prevenciškai, iš anksto yra imamasi priemonių“, – kalbėjo F. Kukliansky.
Ji teigė, kad policijos pasirinktas modelis – atvažiuoti ir kas kurį laiką patikrinti, ar neįvyko jokių incidentų – nėra tas pats, kas nuolatinė apsauga.
Kaip rašė portalas „Delfi“, grupuotės „Hamas“ lyderis Khaledas Meshalas (Chaledas Mešalas) paragino penktadienį išeiti į gatves ir palaikyti Izraelį užpuolusią „Hamas“.
Anot portalo, po šio pareiškimo socialiniuose tinkluose taip pat pradėjo plisti raginimai pulti žydus, jų verslo bei visuomeninius objektus.
Grupuotė „Hamas“ šeštadienį netikėtai užpuolė Izraelį, įsiverždama į jo teritoriją ir vykdydama raketų atakas. Izraelis surengė atsakomuosius smūgius Gazos Ruožui. Per konfliktą žuvo tūkstančiai žmonių tiek Izraelyje, tiek Gazos Ruože.
BNS nuotrauka
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.