Nuo šių metų liepos 1 d. įsigalioja apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis.
Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo nauja redakcija padės užtikrinti nukentėjusių asmenų teises, greičiau ir kokybiškiau suteiks nukentėjusiems būtinas paslaugas.
Pasak vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis – tai efektyvi priemonė, suteikianti teisę policijos pareigūnams nedelsiant įvykio vietoje atskirti auką ir įtariamą smurtautoją.
Orderis galės būti skiriamas policijos pareigūno ar prokuroro 72 valandoms. Per tą pareigūnai turės galimybę kreiptis į teismą dėl orderio pratęsimo maksimaliam 15 kalendorinių dienų laikotarpiui.
„Nuo šiol pareigūnai turės veiksmingus įrankius greitai reaguoti ir apsaugoti auką nuo smurtautojo, o kitos institucijos galės laiku ir kokybiškai suteikti psichologinę ar kitą būtiną pagalbą nukentėjusiam asmeniui. Negalime toleruoti jokio smurto, taip pat ir elgesio, kuris kelia smurto pavojų kitam asmeniui. Kviečiu visuomenės narius nelikti abejingais ir sužinojus apie smurto atvejus, nedelsiant pranešti pareigūnams“, – teigia vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė.
Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderį ar analogišką jam priemonę turi 12 šalių: Nuo 2020 m. lapkričio tokį orderį įvedė ir Lenkija.
Nuo smurto dažniausiai nukenčia darbingo amžiaus moterys, tačiau auga smurtas prieš vyrus. Nors smurtinių įvykių skaičius sąlyginai ir stabilizuojasi, smurto pasekmės išlieka skaudžios.
2022 m. Policijoje užregistruota daugiau kaip 56 tūkst. (beveik 56 tūkst. 2021 m.) pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje. Daugiausia užregistruota Vilniaus apskrityje – 14,5 tūkst., Kauno apskrityje – virš 11 tūkst., Šiaulių apskrityje – 6,6 tūkst.
Smurto artimoje aplinkoje nusikaltimai sudaro 17,8 proc. visų nusikaltimų, o įvertinti finansiniai šalies nuostoliai dėl vyrų smurto prieš moteris siekia 1,5 milijardo eurų per metus.
Nuo 2020 m. kovo mėnesio vykdoma kasdienė policijoje registruojamų smurto artimoje aplinkoje įvykių stebėsena, o atsižvelgiant į stebėsenos rezultatus, vykdomos prevencinės ir kontrolės priemonės: bendruomenės pareigūnai organizuoja susitikimus bendruomenėse, informacija dalijamasi socialiniame tinkle Facebook, YouTube, sudaryta galimybė apie smurtą artimoje aplinkoje pranešti elektroniniu paštu ir per elektroninių paslaugų sistemą Epolicija, vykdomi pareigūnų mokymai. Taip pat kaupiami duomenys apie pasikartojančius smurto atvejus, o su smurtautojais pravedami pokalbiai, siūloma jiems dalyvauti elgesio keitimo programose.
Primename, kad Bendrasis pagalbos centras yra sudaręs galimybę nukentėjusiems nuo smurto asmenims išsikviesti pagalbą SMS žinute. Policija užtikrina nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusių asmenų informavimą apie pagalbą specializuotuose centruose, paskambinus bendruoju policijos numeriu 8-700-60000.
Budas.lt nuotr.