Vilniuje šeštadienį prasidėjo pirmą karą Lietuvoje rengiamas NATO šalių karinių orkestrų festivalis, per kurį šalies ir kariuomenės vadovai linkėjo taikos Rusijos invazijai besipriešinančiai Ukrainai ir pabrėžė NATO vienybę.
Festivalis „Military Tattoo Lithuania 2022“ prasidėjo Lietuvoje paminint Laisvės dieną, kai prieš 29 metus okupacinė Rusijos kariuomenė buvo išvesta iš šalies teritorijos.
Perspėja dėl Rusijos
Tačiau okupantas neišsinešdino visiems laikams, perspėjo festivalio dalyvius Vilniaus Katedros aikštėje pasveikinusi ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.
„Jis tiesiog grįžo išsilaižyti žaizdas, atgauti jėgas ir smogti vėl“, – sakė premjerė.
„Tiesa, smogti ne mums, bet smogti mums labai brangiai Ukrainos tautai“, – teigė ji.
„Todėl šiandien, būdami stipriausio gynybinio aljanso dalimi mes negalime tik džiaugtis, nors kiekvienas iš mūsų bevelytų girdėti orkestro muzikos garsus, tikrai ne artileriją ir ginkluotės judėjimą“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Pasak jos, nors karas vyksta ne NATO teritorijoje, turbūt nėra Aljanso šalies, kuri kiekvieną dieną negalvotų apie tai, kuo padėti Ukrainai, kad ji greičiau apgintų laisvę.
„Mūsų laisvė nėra duotybė, ji buvo, yra ir bus bandoma. Nebūtinai karinėmis priemonėmis, galbūt kitais būdais, galbūt energetiniu karu, galbūt propagandiniu karu. Bet mes visada turime prisiminti, kad kai nėra laisvės, nebėra nieko, didžiuotis tuo, kad šiandien turime į ką atsiremti, kad šiandien nesame vienui vieni“, – sakė ministrė pirmininkė.
Pasak prezidento Gitano Nausėdos, festivalis yra dovana kiekviena, kas nėra abejingas Tėvynės likimui.
„Visais laikais Lietuvos žmonės su daina lūpose ėjo kovoti dėl laisvės. (...) Taip pat ir šiandien muzikos garsai išlaikę galią mus telkti ir vienyti naujiems žygiams“, – vaizdo sveikinime teigė šalies vadovas.
„Laisvės žygis nėra pabaigtas“
Anot Lietuvos kariuomenės vado Valdemaro Rupšio, Lietuvos narystė NATO ir pasirengimas gynybai leidžia „šiandien groti, (...) iškilmingai tarti Lietuvos vardą, (...) pasidžiaugti ir didžiuotis Ukrainos pergalėmis“.
„Mes kartu su NATO kariuomenėmis esame čia, ruošiamės, rengiamės ir visada esame stiprūs ir pasirengę atgrasyti priešą ir ginti mūsų šalį. Šitie orkestrai čia yra todėl, kad Rukloje, Šiauliuose, mūsų kariniuose poligonuose (...) mūsų kariai šiandien lieja prakaitą ir rodo Rusijai, kad laikytų pirštus kuo toliau“, – kalbėjo generolas leitenantas.
Pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis sakė, kad nepaisant prieš beveik trisdešimtmetį išvestos okupacinės kariuomenės, „toli gražu laisvės žygis nėra pabaigtas“.
„Lietuva atsikratė taip ilgai užsibuvusios svetimos kariuomenės. (...) Tai yra nepaprastai retas atvejis, kai Rusija išlaikė žodį“, – teigė V. Landsbergis.
„Duokdie jiems dar kokį kartą išlaikyti žodį“, – pridūrė jis.
Šeštadienį festivalį Vilniuje pradėjo NATO karinių orkestrų iš Belgijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Nyderlandų ir Vokietijos paradas nuo Lukiškių aikštės iki Katedros.
Pasirodymų metu orkestrai atliko nacionalinius ir tarptautinio pripažinimo sulaukusius populiarius kūrinius, žygiavo, formavo gyvuosius piešinius.
Renginyje taip pat pasirodė Garbės sargybos kuopa su defilė programa, senovinio pabūklo šaudymo komanda atliko salves laisvei ir nepriklausomybei, NATO šalių vienybei bei taikai Ukrainoje ir visame pasaulyje.
Sekmadienį popiet Katedros aikštėje NATO karinių orkestrų pasirodymai truks keturias valandas.
BNS nuotrauka
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.