Seimo opozicija prašo prezidento Gitano Nausėdos įvertinti, ar pasitiki žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku, o iš Seimo valdančiųjų reikalauja per likusią pavasario sesiją svarstyti tik socialines ir ekonomines problemas sprendžiančius projektus.
Parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen raginama slaptu balsavimu pasitikrinti, ar dar turi pasitikėjimą Seime.
Tokį reikalavimų sąrašą opozicijos atstovai ketvirtadienį paskelbė dalyvaujant į jų atskirą posėdį atėjusiai Seimo pirmininkei.
Klausė, ar suvokia situacijos rimtumą
Seimo pirmininkė sakė dėkojanti už įteiktą reikalavimų sąrašą ir prašė opoziciją grįžti į Seimo salę.
„Ačiū už įteiktą pareiškimą, aš apie jį informuosiu kolegas, kurie posėdžiauja mums labiau įprastoje salėje, o jus galiu tik pakviesti grįžti į ją“, – sakė Seimo pirmininkė.
Ji taip pat teigė, kad „nereikėtų nepavykusios interpeliacijos ministrui išpūsti iki sudėtingesnių problemų“, kai valstybėje jų yra pakankamai.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis parlamento vadovės klausė, ar opozicijai nusprendus nedalyvauti Seimo posėdžiuose ji suvokia situacijos rimtumą.
„Tai nėra K. Navicko klausimas, tai yra parlamentinės demokratijos ir tam tikrų tradicijų laikymasis. Opozicija tikrai pasiryžusi negrįžti iki rugsėjo 10 dienos, jei nebus ieškoma dialogo, ar jūs suprantate, kad situacija yra rimta?“ – klausė S. Skvernelis.
V. Čmilytė-Nielsen į tai atsakė, kad Seimo pirmininkas nėra darželio auklėtojas ir neatsako už kiekvieną Seimo narį, o jei S. Skvernelis gali pacituoti kokį nors jos nekorektišką pasisakymą, ji atsiprašys.
„Jei jūs galite pacituoti kokį nors nekorektišką mano pasisakymą, aš tikrai už jį atsiprašysiu, jei laikysiu jį nekorektišku. Tikrai stengiuosi tiek opozicijos, tiek pozicijos nariams būti vienodai teisinga ir aš kviečiu dar kartą nepadaryti viso Seimo nepavykusios interpeliacijos įkaitu“, – sakė Seimo pirmininkė.
Parlamento vadovė atsakė į dar kelis opozicijos atstovų klausimus, o salę paliko po Lietuvos regionų frakcijos atstovo Remigijaus Žemaitaičio pasisakymų, esą sprendimus ji priima ne savarankiškai, o Seimo pirmojo vicepirmininko konservatoriaus Jurgio Razmos nurodymu.
„Kiek gali J. Razmas jus šokdinti ir tampyti? (...) Kiek ilgai jūs leisitės, kad J. Razma jus šokdintų“, – sakė R. Žemaitaitis.
„Kolegos iš opozicijos, aš tikrai kreipiuosi į jus, nes matau, kad yra tokių, kuriems nemalonu klausytis R. Žemaitaičio klausimų ir pasisakymų. Aš atėjau pas jus tikrai kolegiškoje dvasioje pasiimti tų prašymų, reikalavimų ir kviečiu visus bendram, konstruktyviam darbui“, – reagavo Seimo pirmininkė.
Boikotuos, kol nebus išgirsti
Į klausimą, kiek laiko opozicija planuoja boikotuoti posėdžius, jos atstovai teigė, jog tai priklausys nuo valdančiųjų reakcijos į iškeltus reikalavimus.
„Visų pirma turime pradėti kalbėti, o ne pasielgti kaip Seimo pirmininkė, neišklausiusi visų klausimų apsisukti ir išeiti. Žinoma, diskusijos dėl ministro, balsavimas (dėl pasitikėjimo), dėl šių klausimų turi būti pradėta bent diskusija“, – per vėliau surengtą spaudos konferenciją sakė opozicinės Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas.
Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė teigė, kad „viskas priklausys nuo to, kaip konstruktyviai dauguma atlieps į mūsų pareiškimą“.
Opozicinių socialdemokratų seniūnas Gintautas Paluckas teigė, jog opozicija yra konstruktyvi ir, „nepaisant visų trinčių“, parėmė svarbius valstybei sprendimus dėl nepaprastosios padėties, paramos Ukrainai.
„Dabar situacija tokia, kuri pirmiausia reikalauja ir emocinio įvertinimo, mes norime, kad Seimo pirmininkė labai tvarkingai, vykdydama savo funkcijas, atsiprašytų opozicijos, nesvarbu, kad ne ji sakė ar nesakė, esmė, kad ji turi atlikti funkcijas ne tik daugumai, bet ir visam Seimui. Antras dalykas, kad tie klausimai, kurie paminėti, grįžtų į darbotvarkę, kad mes diskutuotumėm, pateikimo stadiją padarytumėm ir šnekėtumėm apie tai Seimo salėje, o ne savo frakcijose“, – kalbėjo G. Paluckas.
Opozicinės Lietuvos regionų frakcijos seniūnas Jonas Pinskus teigė, jog labiausiai pasigenda pagarbos.
„Labai gerai Gintas (Paluckas) pasakė – pagarbiai elgtis su opozicija. Dabar ką mes matome salėj, per Vyriausybės valandą bet kuris opozicijos klausimas premjerei, atsakymai kokie – tai žvengiat, tai rėkiat, kiekvienas atsakymas (yra) pasityčiojimas, nepagarbus. Tai pirmiausia (reikalaujame) pagarbos opozicijai“, – sakė J. Pinskus.
Siūlo pasitikrinti pasitikėjimą
Opozicija pareiškimu kreipėsi į prezidentą kviesdama įvertinti pasitikėjimo žemės ūkio ministru K. Navicku klausimą ir ragina valdančiuosius spręsti dėl jo atstatydinimo.
Reikalaujama pavasario sesijoje visą dėmesį skirti tik „būtiniausių ir neatidėliotinų socialinių ir ekonominių klausimų sprendimui“: mažinti PVM maistui, akcizus kurui, didinti vaiko pinigus, priimti spendimą nepasiturintiems Lietuvos gyventojams skirti vienkartines 100 eurų išmokas.
Parlamento vadovė raginama artimiausiame Seimo posėdyje pasitikrinti, ar yra išlaikiusi jai „2020 metų pabaigoje suteiktą didelį Seimo narių pasitikėjimo kreditą“.
Opozicijos atstovai ketvirtadienį paliko Seimo salę ir susirinko posėdžiauti atskirai, istorinėje Kovo 11-osios salėje. Konfliktą tarp valdančiųjų ir opozicijos įžiebė žemės ūkio ministro K. Navicko interpeliacijos svarstymas.
Opozicijos inicijuotą interpeliaciją žemės ūkio ministrui Seimas svarstė antradienį. Likus balsavimui, ar pritarti ministro atsakymams į klausimus, opozicijos iniciatyva padaryta pertrauka iki kito posėdžio, tikintis pakeisti politinių jėgų pusiausvyrą per balsavimą.
Valdantieji tuomet sušaukė nenumatytą posėdį trečiadienio rytą ir jame nedalyvaujant opozicijai ministras atlaikė interpeliaciją bei išsaugojo postą.
Teigdami, kad nesiskaitoma su jų valia, ketvirtadienio rytą susirinkę opozicinių frakcijų seniūnai nutarė nedalyvauti ir ketvirtadienio plenariniame posėdyje. Taip pat į Kovo 11-osios salę opozicijos atstovai posėdžiui planuoja rinktis ir kitą antradienį, pasibaigus vilties ir gedulo dienos minėjimui.
BNS nuotrauka
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.