Pirmasis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis sako, kad tarptautinė bendruomenė turi siekti Rusijos atsakomybės už karo nusikaltimus, tačiau tam reikia susitelkti ir neleisti Rusijai primesti savo valios Jungtinėse Tautose (JT), nes dabar „yra du teisingumai – vienas normalių valstybių, kitas – žmogėdrų“.
„Jungtinės Tautos, kokios jos jungtinės, jei jos negali padaryti bendro sprendimo, jei ten susirinko tariamai tautų atstovai, kurie visai nenori, kad būtų tarptautinė veiksminga organizacija, (...) jei vienas pakankamai įtakingas žaidėjas turi savo taisykles, jis sumaišo kortas, sugriauna šachmatus, nušluoja juos nuo lentos ir sako, baikit, šio žaidimo nėra“, – penktadienį žurnalistams per spaudos konferenciją Valdovų rūmuose sakė V. Landsbergis.
Vilniuje penktadienį vyksta tarptautinė konferencija „Baudžiamoji atsakomybė už agresiją prieš Ukrainą. Kaip įvykdyti teisingumą?“, kurioje diskutuojama, kaip užtikrinti Rusijos ir Baltarusijos vadovų Vladimiro Putino ir Aliaksandro Lukašenkos individualią baudžiamąją atsakomybę už karo nusikaltimus Ukrainoje.
„Yra du teisingumai – vienas normalių valstybių, kitas – žmogėdrų. Žmogėdros blokuoja bendrą teisingumo supratimą. Jei yra sukčius, gudruolis, diktatorius, kuris valdo mus už tos virvutės, tai atriškim, tegu jis būna sau, savo kampe tegu ir žaidžia, jei turi draugų“, – kalbėjo šios konferencijos svečias V. Landsbergis.
Jis taip pat teigė, kad karo Ukrainoje akivaizdoje bus svarbus Kinijos pasirinkimas, „ar ji yra normalių valstybių šeimoje, ar ji beprotnamio dalis“.
„Aš šiandien sakiau, realiai turėtų būti dvi Jungtinių Tautų organizacijos, viena normalių tautų, kita bepročių ar kanibalų. Tegu tie kanibalai susirenka atskiram kambary ir sprendžia, ar jie turės bendrą viršininką, ar tas viršininkas bus Maskvoj, ar Pekine, tegu sprendžia. O gal Pekinas nenorės būti tame kanibalų kambaryje? Tai tegu Putinas sėdi vienas. Reikia užmiršti, kad Rusijai yra tariamai normali valstybė, nėra tokios Rusijos“, – kalbėjo V. Landsbergis.
Komentuodamas Pekino poziciją buvęs Lietuvos vadovas teigė, kad „kol kas vengia (atsakymo), Kinija, kaip paprastai, turi labai daug laiko“.
Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą Lietuva inicijavo kreipimąsi į Hagos tribunolo prokurorą su prašymu pradėti tyrimą dėl Rusijos ir Baltarusijos karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui.
Lietuva tapo pirmąja valstybe, inicijavusia „Hagos procesą“ pagal Romos statutą, kuriuo įsteigtas Tarptautinis baudžiamasis teismas, prie jos prisijungė kitos Europos ir pasaulio šalys.
Taip pat Lietuvos prokuratūra yra pradėjusi pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Rusijos ir Baltarusijos režimų įvykdyto agresijos nusikaltimo prieš Ukrainą.
Teisingumo ministerija taip pat Europos Sąjungoje siūlo steigti specialų tribunolą, kuris užtikrintų Rusijos ir Baltarusijos vadovų baudžiamąją atsakomybę dėl agresijos Ukrainoje.
BNS nuotrauka
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.